dodano: 9.02.2016 w kategorii: ,

Jak przechowywać opony, aby ich nie zniszczyć

Sezonowa wymiana opon to czynność, którą realizuje większość kierowców. Gdzie i jak przechowywać opony, aby nie straciły swych właściwości? Przedstawimy kilka cennych wskazówek, które pomogą utrzymać je w doskonałej kondycji przez cały okres leżakowania.

Jak przechowywać opony - Grupa Auto Wimar

Nieprawidłowe przechowywanie opon może być dla nich bardziej niebezpieczne, niż intensywna eksploatacja. Niezwykle ważne dla zachowania ich doskonałej kondycji są warunki i sposób przechowywania.

 

Zaznacz oś

Jeśli decydujesz się na samodzielną wymianę opon, przede wszystkim przygotuj dla nich właściwe miejsce. To pozwoli na utrzymanie ich przez dłuższy czas w dobrej kondycji, dzięki której zachowasz ich prawidłowe właściwości jezdne.

Radzimy także, aby podczas wymiany opon zaznaczyć, z której osi je zdejmujemy. W ten sposób, w następnym sezonie można będzie zamienić je osiami i tylne opony przełożyć na przód. Pozwoli to zrównoważyć stopień ich zużycia.

Informacja, z której osi opona została zdjęta, ma także znaczenie w przypadku kół wyposażonych w czujniki ciśnienia. Jeśli takie koła zostaną zamienione bez przeprogramowania, samochód będzie przekazywał użytkownikowi nieprawidłowe komunikaty w zakresie ciśnienia w oponach. 

 

Jak przechowywać opony – dbaj o czystość

Przed zmagazynowaniem opon koniecznie zadbaj o to, aby je gruntownie umyć i zabezpieczyć środkiem spowalniającym proces starzenia gumy. W zakładach, w których funkcjonuje hotel dla opon, do starannego wyczyszczenia gumy używa się myjki ciśnieniowej. Pozwala ona skutecznie usunąć z powierzchni opon wszelki brud. Jeśli samodzielnie zmieniasz opony, możesz je wyczyścić korzystając z usług myjni samoobsługowej. W podobny sposób należy zadbać o felgi.

Po kąpieli, trzeba dać kołom czas na dokładne wyschnięcie – dopiero wtedy można je chować do pokrowców lub worków foliowych. Wilgoć nie służy zarówno felgom (korozja dotyka jednakowo felgi stalowe i aluminiowe), jak i gumie powodując ich szybsze zużycie.

 

Postaw na optymalne warunki

Ważną kwestią w zakresie przechowywania opon jest zapewnienie im właściwych warunków leżakowania. Przede wszystkim, powinny one być przechowywane w pomieszczeniu. Trzymanie opon na świeżym powietrzu jest nietrafionym pomysłem, ponieważ nie lubią one wilgoci, zbyt wysokiej i niskiej temperatury oraz promieni słonecznych. Zatem, w dedykowanym pomieszczeniu, powinno być stosunkowo ciemno, sucho, a optymalna temperatura winna oscylować pomiędzy 0 i 25 o C. Warto także pamiętać, że guma, zastosowana do produkcji opon, nie lubi kontaktu z olejami ani rozpuszczalnikami.

 

Jak przechowywać opony i koła

Guma to materiał poddający się odkształceniom. Zatem niezwykle ważną kwestią jest sposób przechowywania opon i kół. Najlepiej układać opony pionowo – tj. bieżnikiem do podłoża, na specjalnych regałach zbudowanych z metalowych prętów. To ostatnie nie jest konieczne – ważne, aby nie kłaść opon bezpośrednio na ziemi. Warto też pamiętać, aby je co kilka tygodni obracać – w ten sposób uniknie się ich odkształcenia. Jednocześnie przestrzegamy przed wieszaniem opon na hakach czy układaniu na sobie w stosach – te metody doprowadzą do odkształceń formy, co spowoduje nieszczelność rantów, lub szybsze zużycie opon. 

Koła natomiast, można przechowywać na hakach (zawieszając je o felgę), albo w stosach. Pracownicy serwisów sugerują, aby tak ułożony stos postawić na macie lub innym materiale izolującym opony od podłoża oraz, aby co kilka tygodni, zmieniać kolejność położenia kół. Nie zaleca się przechowywania kół w sposób preferowany dla opon – tj. postawionych pionowo bieżnikiem do podłoża, ponieważ grozi to ich odkształceniem.

 

Jeśli nie u siebie, to gdzie?

Sezonowa zmiana opon związana jest z koniecznością przechowywania co najmniej 4 sztuk dla każdego posiadanego samochodu. Ułożone zgodnie z zaleceniami koła i opony zabierają dużo miejsca, a i zapewnienie im optymalnych warunków także nie zawsze jest proste. Dlatego też, firmy profesjonalnie zajmujące się wymianą ogumienia, oferują klientom możliwość zostawienia kompletu zamiennego w przechowalni.

Hotel dla opon prowadzi także nasza firma. Zainteresowanych zapraszamy do serwisu Auto Wimar Warmia (Serwis Auto Wimar) zlokalizowanego przy ul. Rataja 15 w Olsztynie a także serwis Auto Wimar Centrum – Opacz Kolonia, Al. Jerozolimskie 249 B

(Materiał źródłowy: Jak przechowywać, żeby nie zniszczyć, „Auto Świat” Nr 47 (1047) z dnia 16 listopada 2015 roku)