dodano: 9.02.2016 w kategorii: ,

Naprawa drobnych wgnieceń karoserii – dobra praktyka

Parkowanie na parkingach publicznych wiąże się z dużym zagrożeniem uszkodzenia karoserii. Są to przeważnie drobne wgniecenia, które widać niekiedy dopiero pod światło. Współczesne auta są bardziej narażone na drobne wgniotki, ponieważ budowane są z coraz cieńszej blachy.

Naprawa drobnych wgnieceń karoserii - Grupa Auto Wimar

Takie małe wgniecenia nie kwalifikują się do szpachlowania i lakierowania. Z jednej strony, usługi te są niewspółmiernie drogie do powstałych uszkodzeń. Z drugiej strony, istnieje zagrożenie, że  w tym samym miejscu, po kolejnej wizycie w centrum handlowym czy banku, samochód znów zostanie ostukany drzwiami sąsiadujących pojazdów, skorygowany szpachlą element odpadnie, a powstała w ten sposób wgniotka będzie jeszcze bardziej szpeciła pojazd.

Istnieje jednak sposób na  skuteczną naprawę drobnych wgnieceń powstałych na masce. Można ją stosować zarówno na płaskich powierzchniach, jak i w miejscu załamania blachy. 

Naprawa drobnych wgnieceń karoserii – pięć kroków, które pomogą odtworzyć prawidłowy kształt maski.

  1. Na uszkodzoną powierzchnię blachy, za pomocą kleju nakładanego na gorąco, należy przykleić grzybek, który posłuży do odciągnięcia wgniecionego elementu. Jeśli uszkodzenie powstało na załamaniu maski samochodu, grzybek należy przykleić na środku uszkodzonego załamania
  2. Następnym krokiem jest delikatne odciągnięcie wgniecionej blachy. Każdy grzybek ma uchwyt, za który może pociągnąć niewielka wyciągarka dźwigniowa
  3. Jeśli wyciąganie wgniecenia nie dało zadowalających rezultatów, należy posłużyć się wypychaniem. W przypadku, kiedy wgniecenie postało na drzwiach, można w wolną przestrzeń pomiędzy blachą wewnętrzną a zewnętrzną drzwi włożyć dźwignię do wypychania. W takiej sytuacji, warto wykorzystać podkładkę, która osłoni szybę przed działaniem dźwigni do wypychania (de facto znajdować się ona będzie pomiędzy szybą a zewnętrzną blachą drzwi)
  4. Następnie, do wyrównania powierzchni wykorzystuje się plastikowy pobijak, dzięki któremu można łagodnie wyklepać powstałą górkę. Co ważne, pobijaka należy używać delikatnie – w ten sposób ominiemy ryzyko odpadnięcia lakieru
  5. Krokiem ostatnim jest delikatne wygładzenie lakieru. Niektórzy specjaliści dodatkowo obkurczają blachę stosując substancje o bardzo niskiej temperaturze – np. suchy lód. W ten sposób można jeszcze dokładniej wyrównać powierzchnię blachy i lakieru.

Po wykonaniu wszystkich czynności, pod światło, można sprawdzić efekty pracy. Drobne załamania udaje się przeważnie zlikwidować całkowicie, bez uszczerbku dla lakieru.

Naprawa blacharska, polegająca na wyciągnięciu małych wgnieceń, jest znacznie skuteczniejsza i trwalsza, niż szpachlowanie oraz lakierowanie. Pozwala zachować oryginalny lakier oraz gwarantuje, że przy kolejnym uderzeniu na parkingu, nie odleci z karoserii przysłowiowy „kit”.

Naprawa drobnych wgnieceń karoserii to usługa, którą – jak wszystkie naprawy blacharskie – warto zlecić specjalistom, na przykład z autoryzowanego serwisu Volkswagena  (Blacharnia Auto Wimar) w Olsztynie prowadzonego przez firmę Auto Wimar Warmia. Nasi pracownicy profesjonalnie wykonają każdą usług związaną z naprawą blacharsko – lakierniczą. W ten sposób otrzymacie Pańśtwo gwarancję wysokiej jakości naprawy, a samochód znów może lśnić nowością i zachwycać elegancką linią.

(Materiał źródłowy: Naprawa drzwi i błotników, „Auto Świat”, Nr 36 (1036) z dnia 31 lipca 2015 roku)